Poradniki, Zastawa stołowa

Co można odczytać z ułożenia sztućców?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zaryzykować stwierdzenie, że nazwa wchodzących w skład zastawy stołowej elementów wywodzi się od niemieckiego słowa Stütze, które można przetłumaczyć jako podporę.

W jakiej roli mogą występować sztućce?

Elegancko opakowane sztućce: https://ostry-sklep.pl/c/32/sztucce.html to nie tylko rarytas dla każdej pani domu, ale także doskonały pomysł na udany prezent, ponieważ istnieje realna szansa na to, że się spodoba i zostanie przyjęty z wdzięcznością. Poszczególne elementy zastawy stołowej mogą poza tym spełniać podwójną funkcję. Z jednej strony służą do jedzenia różnego rodzaju dań, z drugiej natomiast są wykorzystywane do ich serwowania. W każdym z tych przypadków są niezwykle przydatne.

Ułożenie sztućców a wymowa

To, w jaki sposób elementy zastawy stołowe są układane na talerzu, ma swoje znaczenie, ponieważ dokładnie określa, na jakim etapie konsumpcji jest dana osoba. Na przykład skrzyżowanie noża i widelca powinno być odczytane jako chwilowa przerwa w jedzeniu. Sugeruje poza tym możliwość sięgnięcia po dokładkę. O zakończeniu konsumpcji świadczy równoległe ułożenie noża i widelca, które mogłoby wskazywać piątą godzinę. Jest to niezwykle czytelna symbolika, która pozwala na porozumiewanie się bez słów.