Sprzęt elektroniczny w kuchni

Co trzeba wiedzieć przed zakupem kuchenki indukcyjnej?

Indukcyjna kuchnia gastronomiczna to nowoczesna odmiana elektrycznej kuchenki, która do podgrzewania naczyń wykorzystuje pole elektromagnetyczne. Rozwiązanie to zostało pokochane przez kucharzy na całym świecie, ponieważ dzięki niemu mogą oni gotować swoje dania nawet kilkukrotnie szybciej, nie płacąc przy tym astronomicznych rachunków. Jest jednak kilka rzeczy, o których każdy powinien wiedzieć przed zakupem kuchenki indukcyjnej.

Czy wszędzie można podłączyć kuchenkę indukcyjną?

Mimo swojej popularności kuchnia indukcyjna z GastroNet24 nie jest urządzeniem, które można zainstalować w każdym domu. Jest to spowodowane tym, że kuchenkę trzeba podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej, zwykle do dwóch lub nawet trzech faz. Jest to bardzo duże obciążenie, zwłaszcza dla starszych lub amatorsko zamontowanych instalacji, dlatego też czasami zakup kuchenki indukcyjnej przynosi więcej szkody niż pożytku. Oczywiście istnieją modele przystosowane nawet do instalacji typowych dla starych kamienic, jednak jest ich bardzo niewiele.

Jakie garnki do kuchni indukcyjnej?

Niestety kuchenki indukcyjne nie działają gdy ustawia się na nich standardowe garnki i patelnie. Urządzenie to działa w oparciu o prąd elektromagnetyczny, a więc do prawidłowego działania potrzebuje naczyń z metali ferromagnetycznych. Brzmi to nieco skomplikowanie, ale w praktyce wystarczy zabrać do sklepu z wyposażeniem kuchennym magnes i sprawdzać do których naczyń będzie on przylegał. To właśnie te naczynia będą kompatybilne z kuchenką indukcyjną.

Czy każda kuchenka indukcyjna jest dobra?

Tak jak w przypadku niemalże każdego sprzętu kuchennego szukając kuchenki indukcyjnej można natrafić na słabej jakości sprzęt, który szybko się zepsuje lub od początku nie będzie działać poprawnie. Dlatego najlepiej jest unikać kuchenek z niższych półek cenowych, zwłaszcza jeśli pochodzą one od nieznanego producenta. Przed zakupem dobrze jest też sprawdzić w internecie opinie o danym modelu, tak aby mieć pewność co do jego jakości. Niektóre kuchnie indukcyjne posiadają również gwarancje, co często świadczy o ich rzetelności.