zdrowa żywność

Czy napoje bez cukru są zdrowe?

Segment napoi, które nie zawierają cukru, z dnia na dzień zajmuje coraz większą część rynku. Widać to szczególnie na półkach sklepowych, gdzie ich wybór staje się coraz bogatszy. Jeszcze niedawno, konsument do wyboru posiadał jeden lub dwa produkty gazowane bez cukru, dzisiaj każda marka posiada swój odpowiednik „zero”. Oczywiście do tego dochodzą różne inne napoje jak między innymi wody smakowe pozbawione dodatku cukru, soki czy napoje energetyczne. 

Jakie plusy posiadają napoje bez cukru?

https://fitorsweet.pl/naturalne-napoje/soki-i-inne-napoje/bez-cukru

Napoje, które pozbawione są dodatków słodzących takich jak cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy zawiera w sobie wiele elementów wspólnych z ich mniej zdrowymi wariantami. Smak jest bardzo zbliżony, a różnicę wyczują dopiero najwięksi fani słodzonych napoi, co powoduje, że wiele osób przestawia się napoje „zero”, ponieważ:

  • posiadają mniejszą ilość kalorii, a w wielu przypadkach jest ona równa zeru. Nie są one źródłem bezwartościowych kalorii, co wspierać może proces odchudzania.
  • Pomimo małej liczby kalorii, w dalszym ciągu niwelują ochotę na „coś słodkiego”. W przypadku chęci sięgnięcia po słodycze, łyk napoju zero pozwala zaspokoić to uczucie. 

Czy w takim razie napoje bez cukru są zdrowe?

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, picie napoi słodzonych słodzikami, nie zagraża zdrowiu. Oczywiście wszystko ma swoje granice, jednak ilości słodzika, jakie trzeba by spożyć, są tak wysokie, że jest to ciężkie do wykonania. Warto zwrócić uwagę na inne, szkodliwe substancje zawarte w napojach bez cukru, takie jak barwniki czy aromaty, jednak w przypadku stanięcia przed wyborem pomiędzy np. gazowanym napojem a napojem gazowanym zero, warto sięgnąć po ten drugi. Dobra oferta czeka na fitorsweet.