Parzenie kawy

Ekspres przelewowy do kawy nadal popularny

Polacy pokochali kawę i z roku na rok piją jej coraz więcej. Wraz z ilością wypijanego napoju, zmieniły się również nawyki dotyczące jej parzenia oraz sposób jej podawania. Przez lata parzenia kawy po turecku przyszła moda na przelewowy ekspres do kawy, który umożliwiał zaparzenie większej ilości kawy. Moda na kawę z kapsułek, także zaparzaną w specjalnych ekspresach, na chwilę zmieniła zainteresowanie tradycyjnymi ekspresami, które nadal goszczą w wielu domach.

Ekspres przelewowy do kawy

Ekspres przelewowy działa w oparciu o podgrzanie wody, którą powoli są przelewane kawowe ziarna w postaci zmielonej. Wrząca woda, która przenika przez specjalny pojemnik ze zmieloną kawą, wydobywa z ziaren całą esencję, sprawiając, że napar tak przygotowany jest bardzo mocny w porównaniu z innymi metodami zaparzania kawy. Takie ekspresy cieszą się popularnością z kilku powodów. Ekspres do kawy przelewowy jest stosunkowo tani, równie tania jest jego eksploatacja, nie wymaga on zakupu specjalnych kapsułek czy kawy w specjalnej postaci – większość ekspresów przelewowych zaparza kawę zmieloną, bardziej nowoczesne modele mają również specjalny młynek, pozwalający na mielenie kawy bezpośrednio przed jej zaparzeniem.

Równie tania jest kawa, przygotowana w takim ekspresie. Jednorazowo można w nim przygotować co najmniej 1 filiżankę kawy, przy czym ilość kawy, jaką można w ekspresie przelewowym zaparzyć, zależy głównie od wielkości dzbanka. Jeśli ekspres jest włączony do prądu, to kawa nie stygnie, bowiem sam ekspres jest tak skonstruowany, aby dzbanek z gotowym do wypicia naparem kawy stał na podgrzewanej płycie. W niektórych modelach zamiast szklanego, zwykle przezroczystego, dzbanka pojawiają się termosy, w których również można przechowywać zaparzoną kawę.

Przelewowy ekspres do kawy dla początkujących

Kto powinien się zdecydować na ekspres przelewowy do kawy? Przede wszystkim osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bardziej profesjonalną formą podawania kawy. Ekspres do kawy przelewowy jest również idealny dla osób, które chcą witać każdy dzień filiżanką gorącej kawy. W zależności od wybranego modelu ekspres przelewowy może się sam włączyć o godzinie, którą wcześniej ustawił użytkownik, a jeśli nawet nie ma takiej funkcjonalności, to zaparzenie w nim kawy nie wymaga zbyt wielu dodatkowych czynność, zaś sam proces trwa nie więcej niż 5 minut i bardzo często zależy od ilości filiżanek. W wybranych modelach może się również pojawiać informacja o mocy naparu kawowego, jaki chce uzyskać użytkownik, co znacząco ułatwia korzystanie z ekspresu.