Parzenie kawy

Jak wybierać filiżanki do kawy?

Kawa coraz mniej kojarzy się nijakim naparem, a coraz częściej jest serwowana jako napój dostosowany do wysublimowanych oczekiwań kawoszy. Z tego powodu dobrze podana kawa wymaga odpowiedniej filiżanki do kawy, w której jest serwowana. Na rynku można znaleźć filiżanki do espresso czy cappuccino, ale również wysokie szklanki z hartowanego szkła, w których podawane są kawy typu latte macchiato. Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając filiżankę do kawy?

Idealne filiżanki do kawy

Kawę, podobnie jak herbatę, należy podawać w filiżankach porcelanowych. Jednocześnie kształt takiej filiżanki powinien być dostosowany do rodzaju kawy, co oznacza, że np. filiżanki do espresso (odwiedź) będą niewielkimi filiżankami o grubych ściankach, natomiast filiżanki do cappuccino będą dużo większe i będą się znacząco różniły kształtem od niewielkich filiżanek do espresso. Jednak sam kształt to nie wszystko. Ważna jest również grubość ścianek filiżanki – grubsze ścianki zapewniają odpowiednią temperaturę kawy, która nie powinna zbyt szybko stygnąć. Filiżanki powinny mieć również wygodne ucho do trzymania, pozwalające na swobodne podtrzymanie filiżanki w co najmniej dwóch palcach. Ucha niewielkie, do których można włożyć jeden palec, są niewątpliwie ciekawe pod względem projektu, jednak nie są zbyt wygodne w czasie picia gorącego naparu z dużej filiżanki. Niektóre filiżanki, zwłaszcza te do podawania cappuccino czy cafe latte, czyli kawy białej, swoim kształtem są zbliżone do filiżanek do herbaty. Filiżanka do herbaty ma zwykle cieńsze ścianki, dodatkowo jej góra w porównaniu z górą filiżanek do kawy jest dużo szersza.

porcelanowa filiżanka do kawy
porcelanowa filiżanka do kawy

Różne rodzaje filiżanek

Najłatwiej jest rozpoznać niewielkie filiżanki do podawania espresso. Ten rodzaj filiżanek charakteryzuje się niewielką pojemnością, zwykle nieprzekraczającą 70 ml. Nieco wyższa jest filiżanka stosowana do kawy typu americana – mieści się w niej więcej naparu z kawy, a nieco wydłużony cylindryczny kształt pozwala na efektowne podkreślenie walorów smakowych kawy warstwą pianki. Największe pod względem pojemności są natomiast filiżanki do cappuccino, które również mogą się rozszerzać ku górze lub też są bardziej pękate niż inne rodzaje filiżanek. Przy wyborze filiżanki czy kubka do kawy należy dodatkowo brać pod uwagę kawę serwowaną na ciepło, która zgodnie z włoskim standardem podawana jest w wysokich szklankach o grubych ściankach z dodatkowym uszkiem. W szklankach odpornych na pękanie podaje się latte macchiato oraz kawę mocha.

W wielu domach i kawiarniach można napić się również kawy mrożonej, która podawana jest w wysokich szklankach.