Poradniki

Jaką tarkę najlepiej kupić?

Wybór tarki do warzyw nie jest prostym zadaniem. Do wyboru są tarki ręczne oraz elektryczne, które są szczególnie wydajne. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać tarkę do warzyw, która sprawdzi się dobrze przy przygotowywaniu różnych potraw. 

Popularne tarki do warzyw

Najpopularniejsze tarki są dwustronne, ale można spotkać nawet modele sześciostronne. Warzywa można pociąć na bardzo cienkie paseczki dzięki małym ostrzom. Do tarcia twardych warzyw dobrze nadają się tak zwane ząbki. Warto wybrać model, który ma antypoślizgowe nóżki. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także tarki do warzyw z pojemnikiem. Starte warzywa od razu lądują w pojemniku, dlatego jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Produkty nie spadają na blat, dlatego nie trzeba nawet podstawiać żadnej miski. Najlepiej zakupić model z wymiennymi nakładkami, ponieważ taką tarkę można później zastosować w różnych sytuacjach. Tarka do czosnku ma przeważnie ząbki obudowane sztucznym tworzywem. Ząbki czosnku wrzuca się do ruchomego pojemnika, który jest umieszczony nad ząbkami. Taka tarka może z powodzeniem zastąpić ręczny wyciskacz. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na takiej tarce można zetrzeć nawet imbir oraz orzechy. 

Rodzaje tarek do warzyw

Wybierając tarkę do ziemniaków, najlepiej stawiać na modele płaskie i ręczne. Pracę może ułatwić dodatkowa rączka, która powinna zapewniać komfort w czasie przygotowywania produktów. Dokładne starcie ziemniaków jest możliwe dzięki bardzo drobnym ząbkom. Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są także tarki elektryczne, które zdecydowanie ułatwiają gotowanie kucharzem. Wszystko co trzeba zrobić to włożyć warzywa do wlotu urządzenia. Z wyglądu przypominają one trochę małe sokowirówki lub maszynki do mielenia. Wkłady mają różną grubość oczek i są wymienne. Należy pamiętać o regularnym myciu tarki. Czasami nawet profesjonalni kucharze nie wiedzą jak wybrać tarkę do warzyw. Dzięki tarce elektrycznej można wszystkie warzywa zetrzeć zdecydowanie szybciej. Warto dodać, że posiadają także dodatkowe funkcje, na przykład wyciskanie.