Poradniki

Kilka pomysłów na pyszne dania mączne dla osób uwielbiających gluten

Współcześnie gluten ma naprawdę bardzo złą sławę, a co za tym idzie różne dania przygotowywane z mąki pszennej często są wypierane z codziennego menu. Nie jest to wcale do końca słuszne, bo jeżeli ktoś nie jest uczulony na gluten, wcale nie musi rezygnować ze spożywania dań mącznych. Szkodzą one tylko ludziom cierpiącym na celiakię. Poniżej kilka pomysłów na kultowej i pyszne dania mączne, które od czasu do czasu warto przygotować dla swojej rodziny.

Przepyszne pierogi

Pierogi to jedno z najbardziej kultowych dań kuchni polskiej, a przepisy na idealne ciasto na pierogi jak ten: https://www.mniammniam.com/przepis-na-ciasto-na-pierogi-miekkie-z-jajkiem są przekazywane z pokolenia na pokolenie, od babci do wnuczki. Współcześnie oczywiście można kupić ręcznie robione pierogi na wagę, ale od czasu do czasu warto się po prostu odrobinę wysilić i przygotować je od a do z w domu. To smutne, że w niektórych domach w ogóle nie robi się tego tradycyjnego polskiego dania, które jest propozycją na bardzo ekonomiczny posiłek dla całej rodziny.

Kopytka

Kolejna propozycja na danie przygotowywane na bazie mąki oraz białego sera i ugotowanych ziemniaków to po prostu kopytka. Nie jest to zatem danie typowo mączne, jednak w recepturze występuje właśnie też mąka pszenna w niedużej ilości. O kopytkach sporo osób zapomniało w ostatnich latach, a przecież można je przygotować nawet z ziemniaków pozostałych z wcześniejszego obiadu. Kopytka pysznie smakują też odsmażone na maśle, dodatkowo omaszczone za pomocą cebulki.

Pyzy z nadzieniem mięsnym

Jeszcze jedno pyszne domowe danie, do którego ponownie używa się Ugotowanych ziemniaków oraz mąki, aby przygotować lekkie i pyszne ciasto, to po prostu pyzy z nadzieniem mięsnym. Na takie pyzy można wybrać się też oczywiście do baru mlecznego, jednak zwykle te przygotowane w domu są po prostu smaczniejsze. Do przygotowania pysznego nadzienia można zużyć na przykład mięso z rosołu, resztki pieczeni, albo po prostu dobrej jakości mięso mielone. Pyzy z nadzieniem mięsnym idealnie smakują okraszone podsmażonym boczkiem i cebulką. Zdecydowanie nie jest to mało kaloryczne danie, ale od czasu do czasu można rozpieścić swoje podniebienie takimi pysznościami rodem z kuchni polskiej.