Poradniki

Na co zwrócić uwagę, wybierając młynek do pieprzu?

Młynki do przypraw są chętnie wykorzystywane w wielu kuchniach. Używanie takich akcesoriów zapewnia stały dostęp do świeżego pieprzu, który nadaje potrawom wyjątkowego aromatu. Są więc szczególnie cenione przez osoby lubiące gotować. W bogatej ofercie sklepów odnaleźć można wiele różnorodnych modeli. Różnią się wielkością, mechanizmem i materiałem wykonania. Jak wybrać młynek do pieprzu, który okaże się odpowiednim akcesorium?

Młynek ręczny czy elektryczny?

Elektryczne młynki do ucierania pieprzu są szczególnie chętnie wybierane przez osoby, które gotują w pośpiechu. Dzięki umieszczeniu na obudowie przycisku, takie modele można swobodnie obsługiwać jedną dłonią. Doprawienie potrawy w czasie gotowania jest więc wyjątkowo wygodne. Ze względu na to, że do ich obsługi nie trzeba użyć siły, tego rodzaju modele mogą okazać się korzystną propozycją dla osób starszych. Wiele egzemplarzy z tej kategorii wyposażonych jest w diody LED, które umożliwiają pełną kontrolę nad ilością wsypywanego pieprzu, również przy słabszym oświetleniu. Młynki ręczne cenione są za niezawodność i klasyczny wygląd. Choć ich obsługa wymaga użycia obu dłoni, nie trzeba się obawiać, że w urządzeniu wyczerpią się baterie. Takie akcesoria często łatwiej się napełnia. Mogą posiadać również bardziej korzystny stosunek wymiarów do pojemności.

Na co warto zwrócić uwagę?

Zaleca się przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego wykonano mechanizm mielenia. Szczególnie korzystne są modele stalowe i ceramiczne. Oba rodzaje mogą okazać się bardzo trwałe. W przypadku ceramicznych egzemplarzy zaleca się jednak pilnować, aby do środka nie dostawały się twarde drobinki, takie jak ziarnka piasku. Warto również upewnić się, że młynek zaopatrzony jest w funkcję regulacji grubości mielenia. Ustawienie pożądanej wartości powinno być wygodne i intuicyjne. Zaleca się dopasować pojemność młynka do zapotrzebowania. Dla osób, które dużo gotują, małe młynki mogą okazać się uciążliwe ze względu na konieczność częstego napełniania. Odpowiednio dobrany model z pewnością będzie korzystnym zakupem.