Poradniki

Typy ziemniaków

Placki ziemniaczane nie obejdą się bez ziemniaków, a tych na rynku znajdziemy w bród. Ciężko czasami zdecydować jakie ziemniaki kupić, by wyszły z nich pyszne, chrupiące placki. Warto poznać typowe odmiany ziemniaków, by znaleźć te idealne na placki ziemniaczane. I choć samo przygotowanie placków ziemniaczanych jest banalnie proste, to nie udadzą się one bez odpowiednich ziemniaków. Bo to właśnie ziemniaki decydują o tym, czym placki będą chrupiące, dobrze będą się smażyć i czy po prostu będą nam smakować.

Idealne ziemniaki na placki

Zasadniczo możemy wyróżnić trzy podstawowe typy ziemniaków. Wśród nich znajduje się:

– typ A: tego typu ziemniaki to typowe ziemniaki sałatkowe. Ich cechą charakterystyczna jest to, że są to ziemniaki twarde, które nie rozpadają się w trakcie gotowania. Zwykle też charakteryzują się dużą wilgotnością i małą zawartości skrobi. Właśnie ten typ ziemniaków najlepiej nadaje się na sałatki, kartofle smażone i te przygotowywane w łupince. Są idealne na grilla. Wśród popularnych odmian znajdziemy ziemniaki Ditta, Denar, Lord Sante Velux, Vineta.

– typ B – inaczej znane jako ziemniaki tzw. ogólnoużytkowe lub po prostu uniwersalne. Charakteryzują się średnią twardością, nie rozsypują się podczas gotowani lub pieczenia. Ten typ ziemniaków pod koniec gotowania staje się kruchy, zaś podczas smażeniu są miękkie wewnątrz, z koeli na wierzchu tworzą chrupiącą skórkę. Odmiany typu doskonale nadają się na frytki, czipsy czy placki, kartofelki z wody i do zupy. Są też doskonałe do duszenia i gotowania. Wśród popularnych odmian warto wspomnieć o ziemniakach Irga, Irys, Flaming, Orlik, Sante.

-typ C: ziemniaki zaliczane do tej grupy są bardzo mączyste, ponieważ w swoim składzie zawierają więcej skrobi niż pozostałe typy. Ziemniaki te łatwo się rozpadają, a ich cechą jest jasny i sypki miąższ. Co więcej, odmiany typu C są doskonałe na babki ziemniaczane, farsze czy kluski. Z powodzeniem przygotujemy z nich purée, placki ziemniaczane lub pyzy i kopytka. Popularne odmiany to: Bryza, Gracja, Ibis, Tajfun.