Parzenie kawy

Kawiarka – jak wybrać odpowiedni model?

Kawiarka to urządzenie wynalezione i opatentowane roku 1933 przez Luigiego de Ponti. Pracował na przez lata dla firmy Alfonso Bialetteigo, która zresztą działa do dzisiaj. Kawa przygotowywana w kawiarce czy kawiarce elektrycznej zachwyca wyjątkowo intensywnym smakiem i aromatem. Dlatego też kawiarki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością.

Elektryczna kawiarka – co warto wiedzieć?

kawiarka elektryczna splendidaKawiarka elektryczna jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich smakoszy kawy, którzy nie mają jednak odpowiednio wysokiego budżetu na ekspres ciśnieniowy. Dzięki kawiarce elektrycznej w stosunkowo niedrogi sposób można przygotowywać smaczną i mocną kawę bez fusów. Jednak aby zakupić urządzenie wykonane w sposób solidny trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim warto dokonywać zakupów w sklepach specjalizujących się w urządzeniach tego rodzaju. Klasyczna kawiarka składa się z trzech części – dolnego zbiornika na wodę z zaworem bezpieczeństwa, lejka z sitkiem na kawę oraz górnego zbiornika na gotowy napój. Na samym początku trzeba do dolnego zbiornika wlać wodę, najlepiej przefiltrowaną lub źródlaną. Następnie umieszcza się na nim lejek z sitkiem wypełnionym kawą. Potem przychodzi czas na dokręcenie górnego zbiornika i włączenie urządzenia do prądu. Całość jest gotowa najczęściej już po zaledwie kilku minutach. Po zaparzeniu kawy kawiarkę należy odłączyć z gniazdka elektrycznego.

Różne modele i rodzaje kawiarek

Oczywiście kawiarka kawiarce nierówna, a wybór na rynku w tym zakresie jest coraz większy. Kawiarki różnią się przede wszystkim pojemnością oraz materiałem, z którego są wykonane. Te najbardziej klasyczne modele produkowane są z aluminium. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się jednak kawiarki stalowe. Są one nieco droższe od aluminiowych, ale jednocześnie bardziej wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Czasem spotkać można też kawiarki ceramiczne. Przed podjęciem decyzji o zakupie kluczową kwestią jest to ile kaw ma być przygotowywanych jednocześnie. Kawiarki z aluminium mają pojemność od jednego do kilkunastu espreso. Mniej pojemne są modele stalowe. Poza tym zaopatrzyć się można dodatkowo reduktor. Dzięki niemu w większej kawiarce można bez problemu przygotować także mniejszą liczbę kaw. To rozwiązanie bardzo wygodne i ekonomiczne zarazem.